Západočeské lázně

7 Dní/6 Nocí, až 243km, Středně obtížná

Vydejte se s námi do kraje léčivých pramenů, bohaté historie a úchvatné přírody. Není náhodou, že tato jedinečná oblast lázeňského trojúhelníku je horkým kandidátem na zápis na seznam světového kulturního dědictví UNESCO! Na tomto cyklistickém výletu najdete neopakovatelnou atmosféru lázeňských měst, pozoruhodná historická místa a přírodní divy Ohře, Krušných hor a Slavkovského lesa. Uvidíte jedinečný Relikviář sv. Maura ze 13. století s téměř detektivním příběhem jeho znovuobjevení, bizarní komplex 11 městských domů zvaných „Špalíček“ a na našem území unikátní císařskou falc s mohutným opevněním a slavnou kaplí v Chebu. Budete mít také možnost ochutnat všechny léčivé prameny včetně Becherovky během procházky po lázeňských promenádách. Po příjemném cyklistickém výletě navíc vždy bude příležitost užít si některou z nabízených wellness procedur! Velkou výhodou této trasy je pobyt na každém místě na dvě noci, takže si můžete denní program přizpůsobit dle Vašich představ!

NA VYŽÁDÁNÍ PRO VÁS RÁDI UPRAVÍME PROGRAM DLE VAŠICH PŘEDSTAV (počet dní, ujetá vzdálenost, úroveň ubytování)!!! 

MOŽNOST ZAČÍT KTERÝKOLIV DEN V TÝDNU!!!!

Den 1 – Individuální přijezd + prohlídka Karlových Varů

Popis dne: První den této cyklotrasy začíná vaším příjezdem do Karlových Varů. Toto město ze 14. století, založené císařem Karlem IV., je největším lázeňským centrem v České republice. Město je známé především svými 12 léčivými prameny, likérem Becherovka a světoznámým porcelánem. Doporučujeme brzký příjezd, aby bylo dost času se projít po kolonádě nebo na krátkou procházku s nádherným výhledem na město! Na požádání zajistíme dopravu autem z Prahy (130 km).

Den 2 – Za krásami Krušných hor (UNESCO)

Vzdálenost: 30 - 70 km 

Popis dne: Ráno si můžete užít jízdu místním vláčkem na hřebeny Krušných hor. Tato stará hornická krajina je nejnovějším přírůstkem mezi památkami ČR pod ochranou UNESCO! Díky sopečné činnosti v minulosti přinesla Krušným horám hojný výskyt kovových rud a léčivých pramenů. Z Horní Blatné začnete pozvolně sestupovat přes Abertamy či Jáchymov a cestou se můžete kochat výhledy na krásnou přírodu!

Den 3 – Podél Ohře do Františkových Lázní

Vzdálenost: 62 km

Popis dne: Z Karlových Varů se vydáme po nově vybudovaných cyklostezkách, které nás zavedou až do úžasně krásného  údolí řeky Ohře. V přírodní rezervací Slavkovského lesa můžeme objevovat  Svatošské skály, které odnepaměti inspirovaly mnoho místních, ale i světových umělců (např. J.W. Goethe!). Dále proti proudu řeky dorazíme do města Loket s ohromujícím hradem z konce 12. století. Loket bezpochyby  patří k nejromantičtějším místům v celé České Republice a určitě si zaslouží Vaší návštěvu! 

Další zastávkou je Sokolov, město s překvapivě pěkným zámkem a nově opraveným náměstím, jehož historie sahá až do 13. století. 

Po trase je hojnost občerstvení, ale vrcholem je Kynšperský pivovar nebo lahodná káva na barokním zámku Mostov. Dnešní poslední zastávkou a naším přenocováním jsou Františkovy Lázně, lázeňské město z 19. století postavené císařem Františkem I.. Toto královské město stále udržuje atmosféru zlatého věku lázeňství. Ponořte se do ní a užijte si relax po dlouhém dni na kole!

Den 4 – Na kole kolem Františkových Lázní 

Vzdálenost: 37-80 km

Popis dne: Dnešní program je velmi flexibilní, protože se nikam nepřesouváme, spíme na stejném místě. Takže ti, kteří se zajímají o lázně, mohou relaxovat celý den a užívat si procedur! :)

Pro ty, kteří se rozhodnou pro kolo, můžeme doporučit okruh do 70 km. Po staletí tato oblast stála jako hranice mezi Svatou říší římskou a Českým královstvím. Díky tomu bude tato projížďka plná hradů, pevností a zámků, z nichž mnoho bylo bylo nově zrekonstruováno!

Část okruhu také vede podél hranice Železné opony, jako připomínka studené války. Variantou je i krátké překročení hranic do Německa na hrad Hohenberg.

Den 5 – Františkovy Lázně – Mariánské Lázně

Vzdálenost: 50 km

Popis dne: Jen pár kilometrů od Františkových Lázní se dostáváme do města Chebu. Po staletí bylo toto město branou mezi Svatou říší Římskou a Českým královstvím. Toto krásné město je bezpochyby nejněmečtějším místem v České republice, na náměstí v historickém centru můžeme obdivovat uskupení jedenácti původně gotických měšťanských domů ze 13. století nazývaných „Špalíček“ anebo císařskou falc (hrad), v České republice ojedinělou. Byla to oblíbená rezidence císaře Friedricha I. Barbarossy, který jej nechal přestavět na císařskou falc. Součástí hradu je unikátní hradní kaple, alchymistická laboratoř nebo Černá věž. Z Chebu pojedeme po silničkách přes malé vesnice, které svědčí o staletém německém vlivu. Cestou navštívíme poutní areál Maria Loreto a zámek ve Starém Hroznatově. Poslední zastávkou na cestě je nádherný zámek Kynžvart, který v 19. století přestavil jako své reprezentativní sídlo ve stylu vídeňského klasicismu ministr zahraničí a později kancléř a kníže Clemens Wenzel Lothar Johann Nepomuk Metternich. Díky této architektuře se naše zastávka stane elegantní chvílí u kávy. Jen o pár kilometrů dále dorazíme do naší konečné zastávky dne - lázeňského města Mariánské Lázně. Udělejte si čas, abyste si odpočinuli v léčivých vodách místních lázní.

Den 6 – Mariánské Lázně – Bečov nad Teplou - Mariánské Lázně 

Vzdálenost: 55 km 

Popis dne: Dnešní den si opět můžeme program upravit podle svého přání tak, aby nejlépe vyhovoval našemu tempu! Naše standardní trasa začíná poměrně náročným stoupáním, které ale můžeme nahradit příjemnou vyjížďkou  lyžařským vlekem! Až se nabažíme pohledů z vrcholu do širého okolí, pokračujeme po malých silnicích do premonstrátského kláštera Teplá z 12. století. Můžeme zde obdivovat nově zrekonstruovaný klášterní kostel a zejména knihovnu s asi 30 000 historickými knihami. Z Teplé projíždíme zvlněnou krajinou Slavkovského lesa do města Bečov nad Teplou. Zde můžeme navštívit hrad a zámek, kde byl mnoho let ukrytý vzácný relikviář svatého Maura. Je to jedna z nejdůležitějších a nejvýznamnějších historických památek země a celé středověké Evropy! Z Bečova můžeme jet vlakem zpět do Mariánských Lázní, nebo zbývající vzdálenost dojet na kole.

Den 7 – Odjezd

Popis dne: Tento den je na vás, abyste si odpočinuli a prozkoumali buď Mariánské Lázně nebo Prahu. Pokud v Praze zatoužíte po cykloturistice, velmi doporučujeme naši oblíbenou prohlídku Praha na kole (více v Praze na kole). Prohlídka je vedena průvodci pocházejícími z Prahy, kteří opravdu milují město a ukáží vám mnohem více než jen památky - to vše na kole a zakončené třeba dobrým pivem na pečlivě vybraném místě. Neváhejte a zeptejte se nás. Pokud máte dostatek času, navrhujeme zůstat v Praze více dní, abyste mohli plně prozkoumat její krásná místa i skryté kouty. 

Price list
(in EUR)
City Standard Accom. Premium Hotels Accom. Bike rental
Price per personSingle supplementPrice per personSingle supplementPrice per person
Self-led Toursna dotazna dotazna dotazna dotaz70 / 105 Diverge/ 140 E-Bike
Fully Guided Tourna dotazna dotazna dotazna dotaz70 / 105 Diverge/ 140 E-Bike

LET’S GO,

order your holiday now!