Praha-Drážďany (Hřensko)

6 dní/5 nocí, 198km/123mil, LEHKÁ

Stejně jako řeky, které jí protékají, budeme i my projíždět krásnou krajinou plnou malebných měst, jako jsou Mělník, Litoměřice nebo Bad Schandau. Tato cyklostezka z Prahy do Drážďan vás provede přírodními krásami národních parků České a Saské Švýcarsko i romantickou oblastí dávných sopek Českého středohoří. Poslední kilometry nás povedou kulturními regiony pod záštitou UNESCO - Drážďanského údolí Labe. Spojení dvou evropských center, stejně jako krás povodí Vltavy a Labe, přináší velmi atraktivní, nenáročnou projížďku, kterou zvládnou i méně zdatní cyklisté. Jako bonus si můžete užít výlet lodí nebo půldenní turistiku v Českosaském Švýcarsku! V neposlední řadě se díky investicím v posledních několika letech stala cyklostezka Praha – Drážďany nejlépe rozvinutou cyklostezkou České republiky. Je velmi dobře značená a díky nenáročnosti a mnohým aktivitám cestou i bez kola ji velmi doporučujeme i rodinám s dětmi. 

Den 0 – fakultativní - Příjezd do Prahy (není zahrnut v ceně!)

Popis dne: Tento den je na Vás, průzkum hlavního města či jenom relaxace v hotelu a jeho okolí... v případě zájmu umíme nabídnout průvodcovanou túru či cyklotúru historickou částí Prahy. Pochopitelně budeme jenom rádi, když v Praze strávíte dní více - v tomto případě se na nás prosím neváhejte obrátit stran hotelů. Dokážeme nabídnout poměrně širokou škálu hotelů jak podle místa tak komfortu.

Den 1 – Praha – Mělník

Vzdálenost: 53 km / 32,5 mil

Popis dne: První den této cyklotrasy z Prahy do Drážďan začne odjezdem (na kole) od hotelu. Velmi doporučujeme prodloužit si pobyt v Praze, abyste mohli navštívit všechny její krásy. I přes první malý kopec vede dnešní etapa pěknou stezkou do srdce české vinařské oblasti - města Mělníka. Je to dobré rozcvičení pro další dny na kole. Těsně před odjezdem z Prahy míjíme barokní zámek Troja a pokračujeme na sever po břehu Vltavy. Řeka se zde zařezává do terénu, což vytváří velmi zajímavé skalní útvary a hluboká údolí. Návštěva zámku Nelahozeves nebo Veltrusy jsou největšími zajímavostmi dnešního dne. Tuto etapu zakončíme ve starém vinařském městě na soutoku Vltavy a Labe se sklenicí dobrého vína.

Den 2 – Mělník – Litoměřice

Vzdálenost: 52 km / 32 mil

Popis dne: Dnešní etapa nás povede klidnou oblastí Polabí a je bez výrazných výškových změn. Tento region je jedním z nejúrodnějších regionů v České republice. Díky soutoku řek Vltavy a Labe získává řeka svou sílu a pomalu se stává důležitou evropskou vodní cestou. Po nenáročné ale malebné stezce podél řeky dojedeme až do Roudnice nad Labem a budeme mít možnost obdivovat zdejší starý kostel a zámek. Nejpůsobivější zastávkou dnešního dne je pak masivní Terezínská pevnost z poloviny 18. století, která ilustruje tehdejší vojenskou architekturu. Smutnou stránkou její historie je období druhé světové války. Tato éra byla plná nenávisti a krutosti a dramaticky vešla do dějin Terezína - místa, které nacisté používali jako židovský koncentrační tábor. Den zakončíme ve starém městě a duchovním centru tohoto regionu - v Litoměřicích, které jsou protipólem Terezínské pevnosti.

Den 3 – Litoměřice – Děčín

Vzdálenost: 53 km / 32,5 mil

Popis dne:

Třetí den cyklovýletu z Prahy do Drážďan je průzkumem romantické krajiny Českého středohoří. Přestože je tento region velmi kopcovitý, většinu času pojedeme podél Labe a obklopeni kopci s několika starými zříceninami. Tento prastarý vulkanický region byl vždy ideálním terénem pro stavbu hradů a pevností, z nichž mnohé se dodnes bohužel nezachovaly. Hrad Střekov, který byl postaven na strmém skalním útesu, patří mezi nejromantičtější hrady v České republice. Po namáhavém stoupání nás odmění nádherným výhledem ze svých zdí. Konečným bodem této etapy bude severní brána České republiky - město Děčín - město s nejnižší nadmořskou výškou v České republice.

Den 4 – Děčín – Česko-saské Švýcarsko - Bad Schandau

Vzdálenost: 25 km / 9,5 mil kolo, 5-15 km pěšky

Popis dne: Tento den bude téměř zcela volitelný. V dopoledních hodinách se můžete rozhodnout, zda dáváte přednost cyklistice, turistice nebo jízdě na lodičkách. Navštívíme poslední místo v České republice - Hřensko. Toto pohraniční město leží v srdci národního parku České Švýcarsko a nabízí mnoho atraktivních aktivit. Zejména pro milovníky turistiky. Nabízí mnoho turistických stezek vedoucích scenérií skalních měst, průsmyků, hlubokých roklí a strání. Zvláštním bonusem je zázrak Pravčické brány, bezpochyby největší přírodní skalní most v Evropě.

Můžete jet na lodičkách po řece Kamenici, pokračovat v cyklotrase nebo zkombinovat výlet lodí s projetím romantickým údolím anebo také zažít jízdu v historické tramvaji v Bad Schandau. Přestože je to nejnižší místo v České republice, budete se cítit jako v horách! Pro rozloučení s Českou republikou přejedete hranici s Německem kousek od historického lázeňského města Bad Schandau.

Den 5 – Bad Schandau – Dresden

Vzdálenost: 40 km / 30 mil

Popis dne:

Tento den je plný historických památek! Po opuštění Bad Schandau uvidíme impozantní pevnost Königstein a těsně za zatáčkou krásný skalní útvar s romantickým skalním mostem a zříceninou Bastei. Volitelný výstup na tento jedinečný přírodní zázrak je jedním z vrcholů celého zájezdu. Velmi doporučujeme, rozhodně to stojí za to! Úsilí, které bylo třeba k dosažení vrcholu, bude oceněno nezapomenutelným výhledem do okolí. Pár kilometrů dál po stezce, u města Pirna, vstoupíme do oblasti Drážďanského údolí, které bývalo pod záštitou UNESCO. Tato oblast je plná krásných hradů, muzeí a hudebních mistrů - například Karl Maria Weber nebo Richard Wagner. Konečným cílem dnešní etapy, jakož i túry celé, jsou Drážďany.

Den 6 – Dresden

Popis dne: Samostatná prohlídka tohoto podmanivého města. V Německu pravděpodobně neexistuje jiné město, které lépe symbolizuje jeho turbulentní historii. Ukazuje mnoho století kulturního a architektonického rozmachu spojeného s náboženskou svobodou a ekonomickou prosperitou. Krátký obdiv k nacismu byl následován krutým trestem ve formě největšího bombového útoku za druhé světové války, který přes noc proměnil téměř celé město v ruiny. Po poválečném zmrtvýchvstání a čtyřiceti letech komunistické bezvýznamnosti následuje třicet let obnovy a rekonstrukcí. Díky této renovaci celého města můžeme dnes obdivovat krásy tohoto místa, které si vysloužilo přezdívku „Florencie na Labi“. V případě zájmu Vám můžeme zařídit prohlídkové služby nebo vám pomůžeme prodloužit Váš pobyt.

Price list
(in EUR)
City Standard Accom. Premium Hotels Accom. Bike rental
Price per personSingle supplementPrice per personSingle supplementPrice per person
Self-led Tours51014570016560 / 90 Diverge / E-bike 120
Fully Guided Tour895145103516560 / 90 Diverge / E-bike 120

LET’S GO,

order your holiday now!