Vinařské stezky a stezky železné opony

7 dní/6 nocí, 236km/148mil, LEHKÁ

Pokud jste milovníci vína, obdivovatelé krásné krajiny a dávné historie, pak je pro vás tato cyklostezka tou pravou! Na této vinařské cestě po České republice se dostaneme do nejznámějších vinařských oblastí Rakouska a České republiky, kde vinařská tradice trvá téměř dva tisíce let. Vrcholem bude život místních vinařů v malebných vesnicích, které mají vždy dvě centra - rezidenční a vinařské. Budeme mít příležitost seznámit se s procesem výroby vína od výsadby révy až po finální produkt. Kromě toho budete mít každý večer možnost ochutnat a porovnat vzorky výjimečných vín z obou regionů spolu se specialitami místní kuchyně! Toto vinařské turné po České republice prochází malebnou mírně kopcovitou krajinou plnou vinic a krásné přírody! Při cyklistice na hraničních cestách mezi Českou republikou a Rakouskem je těžké uvěřit, že tato nádherná krajina byla před 30 lety tzv. Zemí nikoho a zónou smrti, která dělila svobodný svět od komunistického východního bloku monstrózní železnou oponou. Dokonce i dnes, pokud se podíváte pozorně, najdete stopy této nedávné historie! Vrcholem bude určitě návštěva evropských kulturních center, královských měst plných historických památek - Prahy a Vídně!

Největší výhodou je, že tento výlet je nejflexibilnější z naší nabídky. Nabízí mnoho volitelných zkratek nebo kilometrů navíc, které vám dávají velkou svobodu rozhodovat se téměř každý den podle aktuálních povětrnostních podmínek nebo dle toho co chcete navštívit, ať už se rozhodnete pro delší nebo kratší trasu, určitě to bude stát za to!

Den 1 – Příjezd do Prahy

Popis dne: Tento den je na Vás, průzkum hlavního města či jenom relaxace v hotelu a jeho okolí... v případě zájmu umíme nabídnout průvodcovanou túru či cyklotúru historickou částí Prahy. Pochopitelně budeme jenom rádi, když v Praze strávíte dní více - v tomto případě se na nás prosím neváhejte obrátit stran hotelů. Dokážeme nabídnout poměrně širokou škálu hotelů jak podle místa tak komfortu.

Den 2 – Transfer na jižní Moravu, Lednicko-valtický areál

Vzdálenost: 30 km / 19 mil

Popis dne: Ráno nás dopraví naše auto na jižní Moravu (cca 3,5 hodiny). Celý den strávíme prohlídkou Lednicko-valtického areálu - krajinného komplexu, který kdysi patřil rodu Lichtenštejnů. Díky péči této rodiny byla bažinatá oblast přeměněna na promyšlenou kombinaci zámků a parků, někdy nazývaných také „Zahrada Evropy“ nebo „Zahradní ráj“. Budete mít příležitost navštívit toto místo, které spojuje jak původní, tak exotické přírodní prvky, aby vytvořily vynikající dílo lidské tvořivosti. Protože je komplex opravdu velký, kolo je doporučený způsob dopravy, který vám umožní zažít toto výjimečné kulturní místo. Zajděte do skleníku, navštivte jednu z mnoha památek, které tento areál nabízí nebo vychutnejte ochutnávku vín oceněných jako nejlepší vína z České republiky přímo v zámeckém vinném sklepě ve Valticích.

Den 3 – Břeclavsko a stezky železné opony

Vzdálenost: 48 km / 30 mil

Popis dne: První část dnešní etapy nás povede krásnými hlubokými lesy podél řeky Dyje a prozkoumává zbývající části Lednicko-valtického areálu. Navštívíme město Břeclav se rekonstruovanou synagogou a zříceninou hradu. Jen pár kilometrů po proudu najdeme zámek Pohansko skrytý těsně u rakouských hranic. Druhou část dne strávíme podél bývalé železné opony po opuštěné silnici v někdejší zemi nikoho na hranici mezi Rakouskem a Českou republikou. Zájemci o historii studené války mohou navštívit muzeum železné opony, nebo se dozvědět více o lidech, kteří se pokusili překročit hranici, pohraniční stráži, nebo prostě o lidech, kteří žili poblíž, na mnoha informačních deskách podél cesty. Den zakončíme v Mikulově, který vás přivítá barokním zámkem, historickým náměstím, jedinečnou starou synagogou a místní kuriozitou - obřím sudem na víno, čímž potvrzují, že ho mnozí nazývají centrem moravského vinařství. Mikulov je skrytý klenot a pravděpodobně nejkrásnější místo našeho výletu. Proto zde zůstaneme dvě noci. Velkou výhodou tohoto dne je, že jej trávíme téměř celý na cyklostezkách.

Den 4 – Okruh Pálavou 

Vzdálenost: 40 km / 25 mil

Popis dne: Dnes prozkoumáme Pálavu a její okolí. Díky jedinečné kombinaci vinic, zřícenin hradů a vápencových útvarů byl zapsán na biosférický seznam UNESCO a díky nejteplejšímu podnebí získala přezdívku České středomoří. Vyjdeme na kopec, abychom se pokochali úžasnými výhledy na okolí. Pokud je obloha jasná, můžete vidět česko-rakousko-slovenské hranice. Městečko Pavlov bude naší první zastávkou. Obec je „hlídána“ zříceninou Dívčí hrad (nebo též Děvičky, či Dívčí hrady). Udělejte si pauzu na procházku tradiční vesnicí nebo se vyšplhejte na zříceninu hradu, odkud si můžete užít nádherný výhled na vodní nádrž Nové Mlýny. Poté pokračujeme přes Dolní Věstonice, které jsou známé díky vzácnému archeologickému nálezu, jedné z nejstarších soch ženy na světě, Věstonické Venuše. Chcete-li se vrátit zpět do Mikulova, pokračujte přes vinice a kolem Pálavy až k hraničnímu přechodu u Nového Přerova. Poslední část poklidně meandruje směrem k Mikulovu a nabízí vám některé z nejlepších výhledů s majestátním hradem nad městem. Protože tento den je okruhem, nabízí mnoho alternativ. Zajímavá by mohla být i výměna kola za turistické boty a udělat si pěší túru přes Pálavu, lze navštívit tři zříceniny hradů, jeskynní komplex a krásné tradiční vesnice.

Den 5 – Mikulov – Znojmo

Vzdálenost: 66 km / 41 mil

Popis dne:

Dnes pojedeme na kole směrem na západ přes hranici s Rakouskem. První zastávkou je tradiční rakouská vinařská vesnička „Wildendürbach“. Toto malebné místo bylo vytvořeno velkým počtem vinných sklepů pokrývajících malý kopec. Odtud projíždíme krajinou do lázeňského města Laa an der Thaya, kde se můžeme zastavit na brzký oběd. Poté se vrátíme přes hranici zpět do České republiky a pokračujeme po cyklotrase Greenways Praha Vídeň. Další zastávkou, než zakončíme den ve Znojmě, je městečko Jaroslavice s renesančním zámkem nebo historický vodní mlýn ve Slupi. Znojmo, staré královské město nás vítá s panoramatickým výhledem na NP Podyjí, živým a dobře zachovaným starým historickým centrem města a hradem.

Den 6 – NP Podyjí a okolí Znojma

Vzdálenost: 52 km / 32 mil

Popis dne:

Tento den vám umožní znovu zvolit, zda dáte přednost cyklistice nebo pěší turistice. Cyklistika nás vede malými vesnicemi na západ až do Čížova. Zde se nachází část dochovaných zátarasů z ostnatého drátu a hraniční strážní věž původní železné opony. Dále na jih se dostaneme k úchvatnému výhledu přes hranici do nejmenšího města v Rakousku - Hardeggu. K dokončení okruhu se vracíme na východ a pokračujeme znovu po národním parku do Znojma. Chcete-li se trochu více věnovat kolu, můžete si zajet na malebnou vinici Šobes-oceněnou jako jedna z nejlepších vinic na světě a také historickou vesnici Šatov, kde se první člověk objevuje už v době ledové! Pěší možnosti začínají buď z města přímo do národního parku, nebo s krátkou autobusovou dopomocí.

Den 7 – Vídeň

Popis dne:

Ráno je možné si zajistit dopravu naším autem nebo lze dojet i vlakem do města valčíku, opery a slavné vídeňské kávy. Hlavní město Rakouska bude konečným cílem tohoto vinařského turné po České republice, ale také po Rakousku. Velmi doporučujeme prodloužit si pobyt ve Vídni alespoň o jeden den, protože centrum města, zámek Schönbrunn a mnoho dalších památek jsou příliš krásné a jedinečné na to o ně přijít! Můžeme vám zajistit ubytovaní či případně dopravu zpět do Prahy.

Price list
(in EUR)
City Standard Accom. Premium Hotels Accom. Bike rental
Price per personSingle supplementPrice per personSingle supplementPrice per person
Self-led Tours59513075013570/ 105(Diverge)/140 E-bike
Fully Guided Tour845130100013570 / 105(Diverge)/140 E-bike

LET’S GO,

order your holiday now!